
Пловдив отбеляза 5 години от откриването на Епископската базилика на Филипопол и 70 години от присъединяването на България към ЮНЕСКО
На 16 май в Епископската базилика на Филипопол в Пловдив се проведе тържествено събитие „Ден на мозайките“, посветено на 70 години от присъединяването на България към ЮНЕСКО и 5 години от откриването на Епископската базилика на Филипопол – дом на едни от най-забележителните римски и раннохристиянски мозайки в страната.
Инициативата се проведе под патронажа на Националната комисия за ЮНЕСКО в България, а Фондация „Америка за България“, Община Пловдив и Общински институт „Старинен Пловдив“ поеха организацията на тържественото събитие, в партньорство с EVN България and Lidl.
„Тези две годишнини са не само повод за национална гордост, но и ценна възможност България да привлече международното внимание към своя изключителен принос към световното културно наследство“, сподели Нанси Шилър, президент на Фондация „Америка за България“, при откриването на събитието.
Министърът на културата Евтим Милошев изрази своята увереност, че с усилията на всички този обект ще бъде признат като част от списъка на ЮНЕСКО. Той обърна специално внимание на модела, по който бе осъществен този обект – успешното сътрудничество между Фондация „Америка за България“, Община Пловдив и Министерството на културата, реставратори, археолози, експерти, институции, бизнес и граждани.
„Благодарение на тези усилия място, което дълго време е било скрито и забравено, днес посреща хора от целия свят“, подчерта кметът на Пловдив и допълни: „Днес е празник не само за нашия град, а за всички, които вярват, че културното наследство е мост между поколения, народи и цивилизации.“

Акцент в тържественото събитие на 16 май в Епископската базилика на Филипопол беше международната дискусия на тема „ЮНЕСКО и културното наследство на Пловдив“.
Тя беше посветена на следващите стъпки към потенциалната кандидатура на серийния обект „Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол, римска провинция Тракия“ за Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. В дискусията участваха международни и български експерти, представители на държавни и местни институции, както и професионалисти от културния и музейния сектор. Специално внимание беше отделено на ползите, които подобно международно признание би донесло за опазването, популяризирането и устойчивото развитие на културното наследство на Пловдив и България.
В дискусията се включиха:
г-н Емануеле Зорино – кмет на Аквилея , днес малък град в Северна Италия, но един от най-важните древни градове на Римската империя и обект от Списъка на ЮНЕСКО за световното културно и природно наследство от 1998 година, с тема: Аквилея – какво се случва когато едно място стане част от световното наследство на ЮНЕСКО
г-н Франческо Бандарин – бивш директор на Центъра за световно наследство на ЮНЕСКО (2000 – 2010) и помощник генерален директор за култура (2010 – 2018), с тема: Пътят от индикативната листа до Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО
проф. д-р Елена Кантарева-Дечева – директор на ОИ „Старинен Пловдив“ и реставратор на мозайките на Епископската базилика, с тема: Епископската базилика на Филипопол: готови ли сме за следващата стъпка към Списъка на ЮНЕСКО
г-жа Розана Бинаки – експерт по културна дипломация, с тема: Отвъд етикета ЮНЕСКО: към живо и устойчиво културно наследство

Дискусията бе открита от г-жа Ирина Бокова – генерален директор на ЮНЕСКО (2009 – 2017). Тя сподели пред журналисти, че до две-три години Епископската базилика на Пловдив би могла да влезе в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.
„Римските мозайки на Филипопол имат всички качества да влязат в официалния списък на световното културно наследство. Те са проучени и съхранени по най-добрия начин“, каза още тя.
Видео поздравление за двете годишнини беше отправено от г-н Лазар Елунду Асомо, и.д. помощник-генерален директор по културата на ЮНЕСКО. Той подчерта, че Епископската базилика на Филипопол – „най-голямата късноантична раннохристиянска църква, открита във вашата прекрасна страна – заслужава да бъде известна на всички по света“.
Проф. д-р Елена Кантарева, директор на ОИ „Старинен Пловдив“ и на Епископската базилика, както и реставратор на мозайките, очерта стъпките пред кандидатурата на серийния обект „Епископската базилика и късноантичните мозайки на Филипопол, римска провинция Тракия“ за Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.

Специално за събитието в Пловдив пристигна кметът на италианския град Аквилея – Емануеле Зорино. Градът е известен със своите впечатляващи раннохристиянски мозайки и богато римско наследство, които имат сходства с мозайките на Епископската базилика на Филипопол и вече са в официалния списък на ЮНЕСКО. По време на дискусията той сподели опита на Аквилея и даде конкретни примери как статутът на обект на ЮНЕСКО допринася за развитието на културния туризъм, повишава международната видимост и подкрепя устойчивото развитие.
С тържествен класически концерт под диригентството на родената в Пловдив и международно призната композиторка и диригентка Добринка Табакова, Епископската базилика на Филипопол събра дипломатическия корпус и изтъкнати представители на международните културни, научни и бизнес среди.
Концертът откриха кметът на Пловдив Костадин Димитров, министърът на културата Евтим Милошев, президентът на Фондация „Америка за България“ Нанси Шилър и Милена Драгийска, изпълнителен директор на Lidl за България.
„С радост обявявам пред вас именно сега една наша инициатива, с която искаме да подканим в своеобразна щафета от дарителство и деятелност повече корпоративни организации, в името на каузата България, след повече от 40 години, отново да има защитен от ЮНЕСКО обект“, сподели Милена Драгийска.

Lidl България ще проведе целева дарителска акция през юли и август. Средствата от всички върнати пластмасови бутилки и кенове в техните автомати – които текущо Lidl дарява за други значими каузи – ще бъдат насочени изцяло за Базиликата. Тези средства ще подпомогнат процесите по управление, опазване, маркетиране и надграждане на инфраструктурата на този този сериен комплекс „с цел в рамките на следващите две години усърдна работа и обединени сили да се поздравим с включването му в окончателния списък от защитени обекти на ЮНЕСКО“, допълни г-жа Драгийска.
Програмата на 16 май включваше и фестивална част, с ден на отворените врати в Епископската базилика, образователни работилници за малки и големи, изложби, музика на живо и впечатляващ 3D mapping спектакъл, превръщайки деня в празник на културата и общността.



