Българските дарители: Лечителят от Търново

Д-р Марин Русев (1864–1935) е български лекар и общественик със значителен принос за развитието на медицината в България. Дългата му кариера включва председателство на Върховния медицински съвет и законодателна дейност. Д-р Русев поставя началото на борбата с туберкулозата в България, като открива санаториума за гръдоболни в Троян (1905) и санаториума за костно-ставна туберкулоза край Варна (1908).

Личен лекар е на цар Фердинанд и цар Борис III. Активно участва в работата на Българския лекарски съюз и е лично ангажиран с откриването на Медицинския факултет към Софийския университет, където „българската младеж за първи път започва да изучава медицински науки на своя роден език“. За приноса си през 1930 е провъзгласен за „почетен доктор на медицината“ от СУ. Д-р Русев учредява и награден фонд за завършилите с най-добър успех лекари.

Прочетете повече ТУК.

Абонирай се

Не изпускайте нашите истории.

Абонирай се

Не изпускайте нашите истории.