Еднакъв брой хора ще напуснат и ще се установят в България през следващите две десетилетия според предпазливо оптимистичния доклад за миграцията на Colliers International от 2018 Докладът „Преобръщане на отлива“ даже прогнозира, че новодошлите е възможно да са повече от напусналите. Определяща за това ще е ангажираността на българското правителство и бизнеса да насърчават българските емигранти да се завърнат, както и да привлекат квалифицирани кадри от съседни страни.

Данни от 2016 сочат, че почти двадесет процента от българите живеят извън страната. Най-много български граждани има в Западна Европа (57%), като в Германия, Испания и Великобритания броят им е най-голям. В Турция, живеят близо една трета от българските граждани, а в САЩ около 5%. Mного българи продължават да напускат страната, но нараства и броят на завърналите се.
Основната причина за демографския срив е драматичният спад на раждаемостта в страната през 80-те и 90-те години. Броят на българите е намалял с почти два милиона през последните три десетилетия.
Независимо от демографските проблеми, българската работна сила остава стабилна през последните шестнадесет години, позволявайки здравословен икономически растеж и утрояване на БВП от 2000 насам. Причината е значителното увеличение на работещото население. Силните инвестиции, ръстът в сектора на услугите, по-високите заплати, по-квалифицираната работна сила, миграцията към градовете, гъвкавите възможности за заетост и държавната подкрепа за работещите майки са измежду факторите, довели до увеличението на икономически активното население.
Продължаващото разрастване на IT сектора и леко покачилата се раждаемост обещават допълнителен икономически напредък. Анализът на Colliers предвижда значителни икономически плюсове, ако България успее да стане по-привлекателна за живеене за лица от страни извън ЕС. Все още обаче няма държавни програми, насочени към привличане на граждани на други страни или на българи, живеещи в чужбина.
Докладът „Преобръщане на отлива“ бе изготвен от Марк Робинсън за ежегодната среща на представители на бизнеса и правителството през 2018, организирана от в-к „Капитал“.

